Evenimente pentru copii la Bookfest | 1 – 5 iunie


 

Untitled

În cadrul Salonului Internațional de Carte Bookfest, se va organiza Bookfest Junior.
(Din nou? Felicitări! Mulțumim!) Ediția din acest an înregistrează absențe notabile cum ar fi cea a Bibliotecii Ion Creangă pentru Copii și Tineret – care făcea de multe ori deliciul publicului vizitator, cu tot felul de activități, în edițiile trecute. Sper să revină, cu sprijin, în ediția viitoare. (În atenția sponsorilor: și bibliotecile sunt eligibile pentru sponsorizare…)

Revenind, Bookfest Junior are o grămadă de surprize pentru cei mici, încă din prima zi: concursuri de creație literară, întâlniri cu autori, proiecție de filme de animație, ateliere de desenat și de povestit, teatru de păpuși, noutăți editoriale pentru copii și adolescenți, happy-hour cu reduceri la cărțile pentru copii și adolescenți, cadouri, tombole cu premii și multe altele.

“Marele concurs al acestei ediții: o sută de cărți pentru vacanță!” Dacă nu ați dus, până acum, copilul/ adolescentul la nici un curs de citire rapidă, poate e cazul. Gândiți-vă puțin: 100 de cărți pentru 100 de zile de vacanță, iar unii citesc cu viteza melcului… Ce veți face dacă veți câștiga premiul cel mare? Regulamentul concursului poate fi consultat aici.

În altă ordine de idei și lăsând la o parte problemele inerente legate de câștigarea acestui concurs, cred totuși că merită să ajungem la acest eveniment atât de mare care se străduiește mereu să deschidă porțile, larg, pentru cei mai mici dintre cetățenii cititori. Și, să nu uităm, autorul preferat poate fi susținut și prin achiziționarea operei sale.

Programul evenimentelor Bookfest Junior 2016 este acesta: BookFestJuniorMiercuri1iunieBookFestJuniorJoi2unieBookFestJuniorVineri3iunieBookFestJuniorSambata4iunieBookFestJuniorDuminica5iunie

MIERCURI, 1 IUNIE

10:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND
Prezentare interactivă cărți Usborne, susținută de Elena Iordache și Alina Andrei, reprezentanți Usborne.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

11:00 EDITURA CORINT JUNIOR
Clubul Aventură și mister – atelier de storytelling.
Construiește o poveste de aventuri.
(STAND PROPRIU, PAV. C1)

11:00 CURTEA VECHE PUBLISHING
Atelier de povești și ilustrație pentru copii cu vârste între 7 și 14 ani – Mandale dacice, vol. 2, de Mădălina Corina Diaconu și Mihai Ionuț Grăjdeanu.
Invitați: Mădălina Corina Diaconu și Mihai Ionuț Grăjdeanu.
(STAND PROPRIU, PAV. C2)

11:00 EDITURA LITERA MICĂ
Ateliere speciale pentru micii cititori: face painting, atelier de bricolat brățări (punere în practică a ideilor din cărțile fenomen Soy Luna – Disney și atelier de colorat Garda Felină – Disney).
(STAND PROPRIU, PAV. C2)

12:30 EDITURA CASA RADIO
Lansarea audiobook-ului Aventurile lui Arik, de Ioana Nicolaie, în lectura autoarei.
Invitați: Ioana Nicolaie, Alexandrina Halic, Alexandru Ciubotariu.
Moderator: Daria Ghiu.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

12:30 EDITURA NICULESCU
Prezentarea noutăților editoriale pentru copii și adolescenți
(STAND PROPRIU, PAV. C1)

13:00 CURTEA VECHE PUBLISHING
Călătorie în lumea întrebărilor fantastice: „De ce zboară vrăjitoarele pe cozi de mătură?” de Adina Rosetti, cu ilustrații de Cristiana Radu.
Atelier de povestit și ilustrat pentru copii cu vârste între 5 și 10 ani.
(STAND PROPRIU, PAV. C2)

13:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND
„Make your own bookmark” – atelier de colorat și personalizat semne de carte, susținut de Elena Iordache și Alina Andrei, reprezentanți Usborne.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

13:30 EDITURA HUMANITAS
Campionatul poveştilor – atelier de povestit şi desenat cu scriitoarea Ioana Nicolaie
Alice în Ţara Minunilor, de Lewis Carroll
George şi codul indescifrabil, de Lucy şi Stephen Hawking
(STAND PROPRIU, PAV. C2)

13:30 EDITURA NEMIRA – COLȚUL DE JOACĂ NEMI
Lansare de carte: Frumoasa și fusul, de Neil Gaman.
Lectură: Laura Câlțea și Eli Bădică.
(STAND PROPRIU, PAV. C2)

14:00 EDITURA DIANA
Teatru de păpuși cu siluete: Scufița roșie.
(SCENA ARENA, PAV. C1)

15:00 CENTRUL EDUCAȚIONAL ȘI AFTER-SCHOOL “IGLOO”
Experimente ştiinţifice cu un strop de magie.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

15:00 EDITURA NEMIRA / COLȚUL DE JOACĂ NEMI
Un ceai cu Alice
Lectură: Veronica D. Niculescu.
(STAND PROPRIU, PAV. C2)

15:00 Proiecţie de filme de animaţie semnate de Rony Oren, devenit celebru datorită simpaticelor sale clay characters/personaje din lut.
(STANDUL INVITATULUI DE ONOARE, PAV. C4)

15:00 LIBRĂRIA OKIAN
Which fictional character is this? – atelier
(SCENA ARENA, PAV. C1)

16:00 CENTRUL EDUCAȚIONAL ȘI AFTER-SCHOOL “IGLOO”
Teatru de umbre – ‚How Elephant got His Trunk”.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

16:00 EDITURA LITERA
Ora de lectură Garda felină – Disney, cu actrița Monica Davidescu.
(STAND PROPRIU, PAV. C2)

17:00 CENTRUL EDUCAȚIONAL ȘI AFTER-SCHOOL “IGLOO”
Experimente ştiinţifice cu un strop de magie.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

17:00 GRUPUL EDITORIAL LITERA
Lectură din seria de cărți Garda felină (Disney).
Invitată: Monica Davidescu.
(STAND PROPRIU, PAV. C2)

18:00 CENTRUL EDUCAȚIONAL ȘI AFTER-SCHOOL “IGLOO”
Teatru de umbre – „How Elephant got his trunk”.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

18:00 EDITURA INTEGRAL
Lansarea volumelor: Magicianul, de Stelian Țurlea; Prostia omenească, de Lidia Batali; Simona and Her Magic Racket și Dracula Junior’s Diary, de Nana Pitz; Nightcreatures, CI Young; În liceu, de Andreea Coscai.
(STAND PROPRIU, PAV. C2)

19:00 CENTRUL EDUCAȚIONAL ȘI AFTER-SCHOOL “IGLOO”
Confecţionare păpuşi din hârtie.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

19:30 CENTRUL EDUCAȚIONAL ȘI AFTER-SCHOOL “IGLOO”
Desen colaborativ.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

JOI, 2 IUNIE

10:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND
Prezentare interactivă cărți Usborne, susținută de Elena Iordache și Alina Andrei, reprezentanți Usborne.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

11:00 EDITURA CORINT JUNIOR
Clubul Aventură și mister – atelier „Ilustrează o poveste de aventuri”.
(STAND PROPRIU, PAV. C1)

12:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND
„Make your own bookmark” – atelier de colorat și personalizat semne de carte, susținut de Elena Iordache și Alina Andrei, reprezentanți Usborne.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

13:00 LIBRĂRIA OKIAN
The Bookshop Selling Game – atelier de role-playing.
(STAND PROPRIU, PAV. C1)

13:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND
„Cum să crești un copil puternic. Metode care dezvoltă inteligența emoțională – Ana Zidărescu, Centrul de Parenting.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

14:00 EDITURA ARTHUR
Atelier de lectură Pălăria Vrăjitorului susținut de Teatrul Ion Creangă.
Înscrieri: https://goo.gl/4aQRe3

15:00 LIBRĂRIA OKIAN
Make a BookSelfie – atelier şi dezbatere despre cum alegem o carte.
(SCENA ARENA, PAV. C1)

15:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND
Purcelușul rătăcit vs. siguranța copiilor – atelier susținut de Delia Mihaela Răducă, psihoterapeut și reprezentant Usborne.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

16:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND
Dinozaurii și propria furie – atelier susținut de Delia Mihaela Răducă, psihoterapeut și reprezentant Usborne.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

17:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND
Reciclare și grija față de mediu – atelier susținut de Delia Mihaela Răducă, psihoterapeut și reprezentant Usborne.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

18:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND
Pirații și corectitudinea – atelier susținut de Delia Mihaela Răducă, psihoterapeut și reprezentant Usborne.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

19:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND
Cavaleri și prințese, basm sau stimă de sine?! – atelier susținut de Delia Mihaela Răducă, psihoterapeut și reprezentant Usborne.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

VINERI, 3 IUNIE

10:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND
Storytelling workshop/ Atelierul poveștilor – atelier susținut de grădinița și școala primară „Questfield”.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

11:00 DIDACTICA PUBLISHING HOUSE
Lansarea volumelor Literele vesele și Caruselul numerelor, de Simona Epure.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

11:00 EDITURA CORINT JUNIOR
Pașaport pentru Cultură premiază școlile.
Prezentator: Teodora Nicolau (redactor-șef Corint Junior), Mihaela Daniela Cîrstea (inspector limba română).
(STAND PROPRIU, PAV. C1)

11:00 LIBRĂRIA OKIAN
Don’t like your story! Mine’s better! –  atelier de poveşti cu finaluri absolut imprevizibile.
(SCENA AGORA, PAV. C4)

11:00 EDITURA CORINT JUNIOR
Pașaport pentru Cultură premiază școlile.
Prezentator: Teodora Nicolau (redactor-șef Corint Junior), Mihaela Daniela Cirstea (inspector limba română).
(STAND PROPRIU, PAV. C1)

12:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND
Happy Books/ Cărțile fericite – Cum ne sunt utile cărțile și ce putem învăța din ele?
Atelier pentru copii și părinți despre descifrarea poveștilor (atelier sustinut de„Questfield”).
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

13:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND
„Dușmanii nevăzuți care îți sabotează relația cu copilul – Ana Bâtcă (Centrul de Parenting).
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

15:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND
Dinozaurii și propria furie – atelier sustinut de Delia Mihaela Răducă, psihoterapeut și reprezentant Usborne.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

16:00 LIBRĂRIA OKIAN
Wreck? Create? What’s the difference? Wreck (a page of) This Journal –  atelier de creaţie şi distracţie.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, BALCON, PAV. C1)

17:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND
Reciclare și grija față de mediu – atelier susținut de Delia Mihaela Răducă, psihoterapeut și reprezentant Usborne.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

18:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND
Pirații și corectitudinea – atelier susținut de Delia Mihaela Răducă, psihoterapeut și reprezentant Usborne.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

19:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND
You Can Be Who You Want To Be – atelier de actorie pentru copii de 8+ ani, cu Marius Smîntînă (Smart Education).
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

20:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND
Concurs interactiv „Flags of the world”, susținut de Elena Iordache, reprezentant Usborne.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

SÂMBĂTĂ, 4 IUNIE

10:30 ePublishers – eLiteratura – eDidactica
Lansarea cărții POE-ZICI pentru cei mici, citite și de mămici, tătici, bunici, tăntici…, de Andreia Costin.
Invitați: Andreia Costin, Michiela Poenaru.
Moderator: Vasile Poenaru.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

11:00 Program artistic pentru copii, în limba ebraică, susţinut de Grădiniţa Gan Eden
(STANDUL INVITATULUI DE ONOARE, PAV. C4)

11:00 EDITURA PANDORA M
Lansarea volumului Bookătăria de texte şi imagini. Povestiri scrise, desenate, condimentate, sărate și dulci pentru toate vârstele… Volumul al doilea coordonat de Stela Lie şi Florin Bican, și publicat în parteneriat cu Faber Studio și Clubul Ilustratorilor.
Invitați: Dinu Dumbrăviceanu și Stela Lie.
Moderator: Magdalena Mărculescu.
(SCENA ARENA, PAV.C1)

11:00 EDITURA PARALELA 45
Joc și Joacă: cele mai frumoase cărți pentru copii – Mereu te voi iubi / Micul camion albastru / Prințesa și dragonul / Micuțul Eu sunt Eu / Cucurigu-Gagu, Roade-Tot și Roade-Mult
Invitaţi: Daniela Mișcov, Mihaela Pogonici, Viorel Zaicu
(STAND PROPRIU, PAV. C2)

11:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND
„Cum ajută jocul la dezvoltarea copiilor” – Cristina Buja (Fun Parenting).
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

12:00 „Clay Ground” – cu RONY OREN, autorul a peste 300 de volume dedicate copiilor, traduse în întreaga lume. Eveniment realizat în parteneriat cu Totul despre mame.
Participă: Despina Bădescu, Maria Tănăsescu și Victoria Pătrașcu.
(STANDUL INVITATULUI DE ONOARE, PAV. C4)

12:00 EDITURA ARTHUR
Lansarea antologiei Uite cine vorbește, din colecția „Cărțile mele”, coordonată de Florentina Sâmihăian și Liviu Papadima.
Invitați: Adina Popescu, Alex Moldovan, Elena Vlădăreanu, Ioana Nicolaie, Ioana Pârvulescu, Ladislau Daradici, Laura Grünberg, Radu Paraschivescu, Simona Popescu, Veronica D. Niculescu, Liviu Papadima, Florentina Sâmihăian.
Moderator: Matei Sâmihăian.
(SCENA ARENA, PAV. C1)

12:00 EDITURA CASA
Atelier de creație: Să confecționăm instrumente muzicale.
Invitată: Cristina Hornoiu (Talente de Năzdrăvani).
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

11:00 Program artistic pentru copii, în limba ebraică, susţinut de Grădiniţa Gan Eden
(STANDUL INVITATULUI DE ONOARE, PAV. C4)

13:30 EDITURA ARTHUR
Lansare de carte: Olguța și un bunic de milioane, de Alex Moldovan.
Invitați: Alex Moldovan, Adina Popescu, József Vass.
(STAND PROPRIU, PAV. C1)

14:30 EDITURA PALADIN
Lansarea volumelor Cele o sută de mii de regate, de N.K. Jemisin, Omul ilustrat, de Ray
Bradbury, și Marginea fundației, de Isaac Asimov.
Invitați: Invitați: Michael Hăulică, Ionuț Bănuță.
(STAND PROPRIU, PAV. C1)

15:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND
Distracție cu reacție – atelier de experimente știintifice Wow Lab (Smart Education) – pentru copii de 6+ ani.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

16:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND
Învață să joci șah! – Smart Education – atelier pentru copii de 5+ ani.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

17:00 EDITURA CORINT JUNIOR
Lansare de carte: Aventurile lui Păienjenel, de Joe Popov.
(STAND PROPRIU, PAV. C1)

17:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND
„Joy of Mandalas” – atelier de desen pentru copii de 6+ ani,  cu Irina Petreanu (Smart Education).
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

18:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND
Egiptul Antic – cum arată numele noastre scrise cu hieroglife și alte aplicații interactive.
Atelier susținut de Elena Iordache, reprezentant Usborne.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

DUMINICĂ, 5 IUNIE

10:00 MAYA’S AMAZING BOOKLAND
„Learn with Music” – atelier susținut de Miko Kids, pentru copii între 6 luni – 3 ani.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

11:00 EDITURA ARTHUR
Lansarea numărului 3 al revistei de creație pentru copii Ordinul povestitorilor.
Invitați: Adina Popescu (coordonatoarea revistei), Ioana Nicolaie, Laura Grünberg, Rami-Mihai Cristescu, Viviana Pantazică, Anastasia Tindeche, Radu Bucan, Iulian Oleniuc, Andrei Ioan Droc, Amelia Cimpoeșu, Maria Miruna Solomon, Dragoș Mihai Stoica, Emma Cristina Mora, Vali Mociornița, Gabriel Cărtărescu, Erin Hera Susanyi, Fabian Martin, Sara Zapodeanu.
Moderator: Matei Sâmihăian.
(STAND PROPRIU, PAV. C1)

11:30 EDITURA PARALELA 45
Lansare de carte: Lumea imaginată de…, de Keri Smith, autoarea cărții Jurnalul meu trăsnit (Colecţia „Cercul de lectură & scriere creativă“)
Invitaţi: Simona Popescu, Bogdan Teodorescu, Mihaela Pogonici,Viorel Zaicu.
(STAND PROPRIU, PAV. C2)

11:00 EDITURA CORINT JUNIOR
Lansare de carte: Berlin, de Fabio Geda și Marco Magnone.
(STAND PROPRIU, PAV. C1)

12:00 EDITURA ARTHUR
Lansare de carte: Dosarul Popcorn, de Ana Rotea.
Invitați: Ana Rotea, Florentina Sâmihăian, Diana Zografi.
(STAND PROPRIU, PAV. C1)

12:00 EDITURA CASA
“Colierul meu cu pandantiv” – atelier de înșirat mărgele cu Laura Frunză (Idei pentru mămici și copii).
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

15:00 CENTRUL EDUCAȚIONAL ȘI AFTER-SCHOOL “IGLOO”
Experimente ştiinţifice cu un strop de magie.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

16:00 CENTRUL EDUCAȚIONAL ȘI AFTER-SCHOOL “IGLOO”
Teatru de umbre.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

17:00 CENTRUL EDUCAȚIONAL ȘI AFTER-SCHOOL “IGLOO”
Experimente ştiinţifice cu un strop de magie.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

17:00 EDITURA CORINT JUNIOR
Premierea concursului de eseuri clubul Aventură și Mister.
(STAND PROPRIU, PAV. C1)

18:00 CENTRUL EDUCAȚIONAL ȘI AFTER-SCHOOL “IGLOO”
Teatru de umbre.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

18:00 CENTRUL EDUCAȚIONAL ȘI AFTER-SCHOOL “IGLOO”
Povești desenate cu Mihaela Șchiopu (artist vizual).
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

19:00 CENTRUL EDUCAȚIONAL ȘI AFTER-SCHOOL “IGLOO”
Confecționare de păpuși din hârtie.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)

19:30 CENTRUL EDUCAȚIONAL ȘI AFTER-SCHOOL “IGLOO”
Desen colaborativ.
(CLUBUL BOOKFEST JUNIOR, PAV. C1, BALCON)
SPOR LA EXPLORAT! 🙂 🙂 🙂

Galerie